MÁRCIUSKA Kedvesemnek
2023. márc. 1. 3:38
MÁRCIUSKA (Martisor) – TAVASZVÁRÓ AMULETT . Egy fehér és egy piros zsinór összefonva, mellette valamilyen kis dísz: a magyar nyelvbe is bekerült „márciuska”, ez a lányoknak, asszonyoknak március első napján adott figyelmesség a tavaszt, az újjászületést jelképezi.
A kutatók szerint a márciuskának több évezredes története van: európai régészeti kutatások bizonyítják, hogy már nagyon régen léteztek piros és fehér színre festett nyakbavalók – ezek a prehisztorikus márciuskák még apró kavicsból készültek. Az ún. cromagnoni ember kései generációi tavasz kezdetén állítólag ezzel ajándékozták meg törzsük nőnemű tagjait. A piros szín a tüzet, a vért, illetve a napot jelképezte, tehát a nő termékenységét, a születést és az életet, míg a fehér a felhő és a hó tisztaságát, azaz a férfi bölcsességét. Később a két szín összefonódott, ez a férfi és a nő együvé tartozását jelenti.
A márciuskának más jelképes értelme is van: Bukovinában a márciuska egy arany- vagy ezüstérme, amit egy fehér és piros színű, összesodort cérnára kötöttek, és ezt a gyerekek nyakukban hordták, amolyan szerencsehozó amulettként. A lányoknak tizenkét napig kellett viselniük nyakukban, majd hajukba tűzték mindaddig, míg a gólyák meg nem érkeztek vagy ki nem virágzott az első fa. A zsinórt ekkor a kivirágzott fára bogozták, levették róla az érmét, és sajtot vásároltak rá, hogy egész évben hamvas bőrű, szép lányok maradjanak. Az erdélyi románok körében a márciuskának gonoszűző szerepe van, ezért néhány helyen a kapura függesztik, kiteszik az ablakba, vagy az állatok szarvára kötik.
A román folklór a márciuska legendáját is őrzi. Eszerint egy szép napon a Nap lejött egy faluba, egy gyönyörű-szép lány képében. Egy sárkány azonban ellopta és tömlöcbe zárta a lányt – ezért ezen a napon minden és mindenki elszomorodott. A madarak nem énekeltek, a források elapadtak, a gyerekek elfelejtettek nevetni. Aztán egy ifjú elhatározta, hogy megmenti a Napot. Útja három évszakon át tartott: nyáron, ősszel és télen is. A sárkány kastélyához érve napokig küzdöttek, míg az ifjú legyőzte a gonoszt, azonban ő sem élte túl a harcot: habár kiszabadította a Napot és ezzel újjáélesztette a természetet, elvérzett. Ahol pedig piros, meleg vére csíkokban folyt a havon és megolvasztotta azt, kinőttek a hóvirágok – a márciuska zsinórjában a piros a vért, a fehér pedig a havat és a hóvirágot jelképezi.
A március elsején felvett márciuskát általában a kakukk megszólalásáig, a cseresznye virágzásáig vagy a fecskék érkeztéig kell hordani. Ezután sem kell eldobni, hanem virágos ágra kötni, ahol a levelek lehullásáig kell tartani, hogy szerencsét hozzon egész évben.